Korekcja nosa jest jednym z najtrudniejszych zabiegów w chirurgii plastycznej, zarówno ze względów anatomicznych, technicznych, gojenia, jak i ze względów psychologicznych.
Podczas korekcji nosa można wykonać m.in. jego zmniejszenie, wyprostowanie, zwężenie, usunięcie garbu, skrócenie.
Można równiez skorygować ustawienie przegrody nosa. Uzyskuje się przez to podczas operacji nie tylko poprawe wygladu nosa ale także komfort oddychania.
Celem zabiegu jest poprawa wygladu nosa z uwazglednieniem proporcji twarzy.
Większość zabiegów korekcji nosa wykonujemy z dostępu przez otwory nosowe, metodą zamkniętą. Dzięki temu po zabiegu u naszych Pacjentów nie pozostają żadne widoczne blizny. Nosy są bardziej naturalne podczas dotykania.
Wykonujemy również operacje nosa metodą otwartą, z cięciem na słupku nosa. Konsekwencją tej metody jest blizna na skórze w miejscu cięcia.
W niektórych przypadkach konieczne jest również wykonanie zbliżenia skrzydełek nosa. Dotychczas wykonywaliśmy to poprzez typowe nacięcia u ich podstawy, z pozostawieniem mniej lub bardziej widocznych blizn. Od kilku lat, dzięki zdobytemu doświadczeniu, w zdecydowanej większości przypadków zabieg ten wykonujemy bez widocznych blizn. W takim przypadku oraz dzięki metodzie zamkniętej Pacjenci nie posiadają zewnętrznych oznak przebytej operacji nosa.
Korekcja nosa może dotyczyć tylko części chrzęstnej (dolna połowa, koniec nosa) lub też całego nosa – korekcja całkowita.
Korekcję całkowitą (osteotomię poczwórną nosa) wykonuje się najczęściej w przypadku nosa garbatego, szerokiego, krzywego lub zniekształconego np. po urazie.
Korekcja nosa w części chrzęstnej jest wykonywana najczęściej w przypadku dużego, długiego końca nosa, w celu zmniejszenie, zwężenia i skrócenia nosa.
Orientacyjny czas trwania zabiegu:
- całkowita korekcja nosa 2 godziny
- korekcja nosa w części chrzęstnej 1-1,5 godziny
Rodzaj znieczulenia:
- całkowita korekcja nosa - ogólne
- korekcja nosa w części chrzęstnej - miejscowe i dożylne
Pobyt w klinice:
- całowita korekcja nosa - do następnego dnia rano
- korekcja nosa w części chrzęstnej - 2-3 godziny
Badania przed zabiegiem:
- grupa krwi (oryginał zaświadczenia z laboratorium, z adnotacją wynik "potwierdzony")
- morfologia, OB
- poziom glukozy (na czczo)
- elektrolity w surowicy krwi: Na, K, Mg, Cl
- INR, APTT, wskaźnik PT
- białko CRP
- EKG z opisem lekarza
- oznaczenie antygenu HBs
- oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV
- inne badania w przypadku istnienia chorób towarzyszących
Zalecenia przed zabiegiem:
- 14 dni przed planowanym zabiegiem nie należy: przyjmować leków zaburzających krzepnięcie krwi np. z grupy salicylanów (Polopiryna, Aspiryna, itp.), Acard, witaminy E, z pokarmów należy unikać czosnku, imbiru, kurkumy i żeń-szenia na 2 tygodnie przed operacją, 6 tygodni po operacji należy zaprzestać palenia papierosów, przez minimum 3 dni przed zabiegiem nie pić alkoholu
- przeciwwskazane opalanie twarzy przez 7 dni przed zabiegiem
- przyjmowanie Rutinoscorbinu 1-2 tabletki dziennie przez 7 dni przed zabiegiem
- w dniu zabiegu należy pozostać na czczo (nie pić, nie jeść, nie żuć gumy, nie pić wody)
- w przypadku zabiegu w okolicy twarzy nie wykonywać makijażu oraz nie stosować podkładu, tuszu do rzęs oraz kremów
- nie zaleca się wykonywania zabiegu w okresie okołomiesiączkowym (2 dni przed oraz pierwsze 2 dni trwania miesiączki), miesiączka nie stanowi przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- wyniki badań nie powinny być wykonane wcześniej niż 14 dni przed datą zabiegu – zabiegi są wykonywane tylko przy prawidłowych wynikach badań
- podczas wypisu konieczna jest obecność osoby towarzyszącej
- należy zabrać ze sobą: piżamę dwuczęściową - góra rozpinana, skarpetki (materiały naturalne), środki higieny osobistej oraz pończochy przeciwżylakowe o II stopniu ucisku
- potwierdzenie obecności w klinice 1 miesiąc przed wyznaczonym terminem zabiegu poprzez e-mail: info@skupin.pl, sms lub telefon +48 600 229 688. Brak potwierdzenia obecności w wyznaczonym czasie jest równoznaczny z rezygnacją z zabiegu – termin zostaje anulowany.
Zalecenia pooperacyjne:
- Przez 3 miesiące po zabiegu przeciwwskazana jest pozycja leżąca w ciągu dnia, w nocy zaleca się stosowanie poduszki w celu uniesienia głowy wyżej. Należy unikać spania na boku, zalecane spanie na wznak.
- Usunięcie setonu z przewodów nosowych w 5 dobie po zabiegu (korekcja nosa całkowita nosa) lub w 2 dobie (korekcja nosa w części chrzęstnej).
- Usunięcie opatrunku gipsowego 7-go dnia po zabiegu w klinice.
- Ochrona nosa przed urazami przez 3 miesiące.
- Zakaz noszenia okularów przez 3 miesiące - po całkowitej korekcji nosa.
- Przez 3 miesiące unikanie ciepła, wysiłku fizycznego oraz uprawiania sportu.
- W okolicach zasinień i obrzęków zalecane jest stosowanie żelu Lioton 1000 lub maści z Arniką.
- Nawilżanie przewodów nosowych po usunięciu setonów, np. Sterimar, w przypadku uczucia suchości lub dużego obrzęku śluzówki zalecany Nos Spray.