Mężczyźni z przerostem tkanki tłuszczowej i gruczołowej w okolicach klatki piersiowej często czują się niezręcznie i niekomfortowo. Nie jest to rzadka przypadłość i można ją leczyć.
Ginekomastię, czyli występujący u mężczyzn przerost tkanek okolic piersiowych można leczyć operacyjnie. Rozróżnia się typową ginekomastię, w której występuje przerost gruczołu piersiowego oraz lipomastię, czyli przerost tkanki tłuszczowej. Objawy zewnętrzne charakteryzują się zwiększeniem wyniosłości okolicy piersiowej, której przy dużym nasileniu towarzyszy przewieszanie się piersi (opadanie). W przypadku, kiedy przewieszanie nie występuje można wykonać odsysanie przerośniętych tkanek. Szczególnie jest to polecane w przypadku lipomastii. W pozostałych sytuacjach konieczne jest wycięcie nadmiaru tkanek, co pozostawia znacznie większe blizny w porównaniu z metodą odsysania.
Ginekomastia zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania i może być spowodowana wieloma czynnikami. Niektóre z nich to: genetyka, otyłość, stosowanie sterydów. Nieleczona ginekomastia może prowadzić do poważnych problemów natury psychicznej, takich jak depresja i obniżenie poczucie własnej wartości.
Orientacyjny czas trwania zabiegu:
- odsysanie - 1 godzina
- metoda typowa, chirurgiczna - 2,5 - 3,5 godziny
Rodzaj znieczulenia:
- ogólne
Pobyt w klinice:
- do następnego dnia
Badania przed zabiegiem:
- grupa krwi (oryginał zaświadczenia z laboratorium, z adnotacją wynik "potwierdzony")
- morfologia, OB
- poziom glukozy (na czczo)
- elektrolity w surowicy krwi: Na, K, Mg, Cl
- INR, APTT, wskaźnik PT
- białko CRP
- EKG z opisem lekarza
- oznaczenie antygenu HBs
- oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV
- USG piersi
- inne badania w przypadku istnienia chorób towarzyszących
Zalecenia przed zabiegiem:
- 14 dni przed planowanym zabiegiem nie należy: przyjmować leków zaburzających krzepnięcie krwi np. z grupy salicylanów (Polopiryna, Aspiryna, itp.), Acard, witaminy E, z pokarmów należy unikać czosnku, imbiru, kurkumy i żeń-szenia
- na 2 tygodnie przed operacją i 6 po operacji należy zaprzestać palenia papierosów, przez minimum 3 dni przed zabiegiem nie pić alkoholu
- przerwać ćwiczenia fizyczne (siłownia) w okolicy ramion, barków i klatki piersiowej
- przeciwwskazane opalanie okolicy klatki piersiowej przez 14 dni przed zabiegiem
- przyjmowanie Rutinoscorbinu 2 tabl. rano i 2 tabl. wieczorem przez 7 dni przed zabiegiem
- w dniu zabiegu należy pozostać na czczo (nie pić, nie jeść, nie żuć gumy, nie pić wody)
- wyniki badań nie powinny być wykonane wcześniej niż 14 dni przed datą zabiegu (USG piersi 1 miesiąc wcześniej, w przypadku istnienia odchyleń od normy należy skonsultować się z onkologiem) – zabiegi są wykonywane tylko przy prawidłowych wynikach badań.
- podczas wypisu obecność osoby towarzyszącej jest konieczna
- należy zabrać ze sobą: piżama dwuczęściowa - góra rozpinana, skarpetki (materiały naturalne) oraz pończochy przeciwżylakowe o II stopniu ucisku
- potwierdzenie obecności w klinice 1 miesiąc przed wyznaczonym terminem zabiegu poprzez e-mail: info@skupin.pl, sms lub telefon +48 600 229 688. Brak potwierdzenia obecności w wyznaczonym czasie jest równoznaczny z rezygnacją z zabiegu – termin zostaje anulowany.
Zalecenia pooperacyjne:
- opatrunek, następnie strój uciskający przez 3 miesiące
- masaż ręczny okolicy operowanej po ok. 2 tygodniach, polecane: Body Work, Steczkowska Wellness
- przeciwwskazane opalanie korygowanej okolicy ciała oraz ochrona blizn przed światłem przez 3 miesiące