Liposukcja (odsysanie tłuszczu) to zabieg modelowania sylwetki polegający na usuwaniu zbędnej tkanki tłuszczowej z określonych partii ciała (najczęściej z okolic ud, bioder i brzucha).
Efektem zabiegu jest wyszczuplenie i wymodelowanie partii ciała poddanych liposukcji. Liposukcja nie jest metodą na zrzucenie zbędnych kilogramów, substytutem diety lub ćwiczeń fizycznych. Zabieg nie zlikwiduje zwiotczałej, zwisającej skóry lub cellulitu. Najlepsze rezultaty osiąga się wtedy, gdy pacjent ma zdrową, elastyczną skórę, ze zdolnością równego obkurczania się po operacji.
Zabieg liposukcji polega na wprowadzeniu cienkiej kaniuli (rurki) umożliwiającej odessanie zbędnych komórek tłuszczowych. Aby wprowadzić ją pod skórę, chirurg wykonuje małe (ok. 5 mm) nacięcie skóry. Najlepsze efekty uzyska się u pacjentów charakteryzujących się normalną wagą ciała z nadmiarem tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w określonych miejscach, takich jak: biodra, pośladki, brzuch, uda, kolana.
Liposukcję można stosować również w przypadku ginekomastii, gdzie za przeważającą wiekszość objawu odpowiada nadmiar tkanki tłuszczowej – tzw. lipomastia. Zabieg wykonuje sie w przypadkach, kiedy nie dochodzi do efektu przewieszania się okolicy piersiowej.
Orientacyjny czas trwania zabiegu:
- 1-2 godziny
Rodzaj znieczulenia:
- miejscowe, dożylne, przewodowe lub ogólne w zalezności od modelowanej okolicy ciała
Pobyt w klinice:
- do nastepnego dnia (najczęściej) lub bez pobytu po zabiegach wykonywanych w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym (małe obszary)
Badania przed zabiegiem:
- grupa krwi (oryginał zaświadczenia z laboratorium, z adnotacją wynik "potwierdzony")
- morfologia, OB
- poziom glukozy (na czczo)
- elektrolity w surowicy krwi: Na, K, Mg, Cl
- INR, APTT, wskaźnik PT
- białko CRP
- EKG z opisem lekarza
- oznaczenie antygenu HBs
- oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV
- inne badania w przypadku istnienia chorób towarzyszących
Zalecenia przed zabiegiem:
- 14 dni przed planowanym zabiegiem nie należy: przyjmować leków zaburzających krzepnięcie krwi np. z grupy salicylanów (Polopiryna, Aspiryna, itp.), Acard, witaminy E, z pokarmów należy unikać czosnku, imbiru, kurkumy i żeńszenia
- na 2 tygodnie przed operacją i 6 po operacji należy zaprzestać palenia papierosów, przez minimum 3 dni przed zabiegiem nie pić alkoholu
- przerwać ćwiczenia fizyczne (siłownia) w okolicy ramion, barków i klatki piersiowej
- przeciwwskazane opalanie okolicy klatki piersiowej przez 14 dni przed zabiegiem
- przyjmowanie Rutinoscorbinu 2 tabl. rano i 2 tabl. wieczorem przez 7 dni przed zabiegiem
- nie zaleca się wykonywania zabiegu w okresie okołomiesiączkowym (2 dni przed oraz pierwsze 2 dni trwania miesiączki), miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do wykonania operacji
- w dniu zabiegu należy pozostać na czczo (nie pić, nie jeść, nie żuć gumy), nie pić wody
- wyniki badań nie powinny być wykonane wcześniej niż 14 dni przed datą zabiegu (USG piersi i mammografia - 1 miesiąc wcześniej, w przypadku istnienia odchyleń od normy należy skonsultować się z onkologiem) – zabiegi są wykonywane tylko przy prawidłowych wynikach badań.
- podczas wypisu obecność osoby towarzyszącej jest konieczna
- należy zabrać ze sobą: piżama dwuczęściowa - góra rozpinana, skarpetki (materiały naturalne) oraz pończochy przeciwżylakowe o II stopniu ucisku
- potwierdzenie obecności w klinice 1 miesiąc przed wyznaczonym terminem zabiegu poprzez e-mail: info@skupin.pl, sms lub telefon +48 600 229 688. Brak potwierdzenia obecności w wyznaczonym czasie jest równoznaczny z rezygnacją z zabiegu – termin zostaje anulowany.
Zalecenia pooperacyjne:
- stosowanie strojów uciskowych przez 3 miesiące po zabiegu
- przez 3 miesiące unikanie większego wysiłku fizycznego, opalania oraz sportu (poza pływaniem od 3 tygodnia po zabiegu)
- masaż ręczny modelowanych okolic - polecane: Body Work, Steczkowska Wellness